TATRY, przewodnik dla dużych i małych

You are currently viewing TATRY, przewodnik dla dużych i małych

Ostatnio w nasze ręce wpadła bardzo ciekawa książka. „TATRY – przewodnik dla dużych i małych”.  Temat jest tym bardziej na czasie, że są wakacje i czas wycieczek 🙂 Ile wiesz o Tatrach? A twoje dziecko? Sama zdecydowanie wolę morze niż góry, ale ta książka wciągnęła mnie na tyle, że sami planujemy już jakąś małą wycieczkę.

Jak już wspomniałam, zawsze bardziej ciągnęło mnie nad wodę, więc jeśli chodzi o góry, to moja wiedza nie jest jakoś bardzo rozległa. I tu z pomocą przychodzi właśnie ten przewodnik.

 

Dwa punkty widzenia

Książka pisana jest w specyficzny sposób. W podróż przez Tatry zabiera nas Barbara Gawryluk – pisarka, dziennikarka i autorka książek dla dzieci. Jej barwne opisy przyrody, zwierząt oraz występujących w górach zjawisk w naturalny sposób wprowadzają nas w klimat i pozwalają poczuć aurę panującą we wszystkich miejscach na trasie wycieczki. Gdy wyobraźnia jest już rozbudzona i pracuje na pełnych obrotach czas na garść poważnych informacji. Jak wiadomo, góry są piękne, ale również niebezpieczne. Co wolno, a czego kategorycznie nie powinno się robić? Jak rozpoznać zbliżające się  niebezpieczeństwo i postępować w kryzysowej sytuacji? Tego wszystkiego dowiemy się od naszego drugiego przewodnika.

Jest nim Paweł Skawiński, który przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, a zarazem pasjonat gór, przyjaciel zwierząt i skarbnica wiedzy na temat Tatr. To on wraz z Barbarą Gawryluk prowadzi naszą wyprawę przez najsłynniejsze polskie góry. Równolegle do współautorki opowiada nam o miejscach, szlakach, zwierzętach i wydarzeniach, które zapisały się w historii Tatr. Paweł Skawiński jako pasjonat gór w zupełnie inny sposób mówi o Tatrach. Skupia się na odpowiednim przygotowaniu do wyprawy i zasadach bezpieczeństwa. Powie nam jak rozpoznać zbliżająca się burzę i co zrobić, gdy jest już za późno na zejście w dół. Dopiero w kolejnym etapie opowie o zwierzętach i ich zwyczajach, szlakach czy jaskiniach.

Opowieści obu autorów bardzo fajnie się uzupełniają, dzięki czemu książkę czyta się lekko i przyjemnie. Ponadto dzieci od małego uczą się poprawnych zachowań w górach, co jak wiadomo, nawet u niektórych dorosłych bywa problematyczne…

 

Dla miłośników przyrody

Cudze chwalicie, swego nie znacie 🙂 Tatry zamieszkuje bardzo dużo ciekawych gatunków zwierząt. Niektóre są pod ochroną, inne spotkasz tylko tutaj. Każdy miłośnik przyrody znajdzie w tej książce coś dla siebie.

 

Trochę humoru

W przewodniku nie brakuje również licznych ciekawostek i anegdot. Niekulturalny turysta na Giewoncie szczególnie przypadł do gustu moim dzieciom 😀

 

Dla amatorów i miłośników gór

Jesteś kompletnym amatorem, jeśli chodzi o góry, a jedyne co kojarzy ci się z Tatrami to Morskie Oko? Nic nie szkodzi. Z tego przewodnika dowiesz się, gdzie wybrać się na łatwą i bezpieczną wycieczkę z dziećmi.  Jak się przygotować, co zabrać ze sobą, gdzie znaleźć schronisko i czy możecie zabrać ze sobą psa? Morskie Oko to wbrew pozorom nie zawsze najlepszy wybór 🙂

Jeśli góry to dla Ciebie chleb powszedni, to ta książka też będzie idealna dla was. Możesz pokazać swojemu dziecku, na czym polega Twoja pasja i miłość go gór. Niewykluczone, że spodoba się mu i od razu zacznie planować wspólną wyprawę 🙂

 

W każdym wieku

Mogłoby się wydawać, że przewodnik to nie do końca trafiona forma literatury dla dzieci. A jak dla dzieci, to pewnie nie do końca poważnie. A jednak! W tym przypadku to naprawdę przewodnik dla dużych i małych. Kategoria wiekowa 4+ bez górnej granicy wieku 🙂

Życzę Wam udanej lektury i kto wie, może nawet niezapomnianej wycieczki w Tatry 🙂