Trening koncentracji przez zabawę

You are currently viewing Trening koncentracji przez zabawę

Koncentracja to zdolność skupienia uwagi na wykonywanej czynności. Rozwija się od urodzenia dziecka i stopniowo zwiększa wraz z jego wzrostem. Niestety problemy z koncentracją bardzo często dostrzegane są dopiero w wieku wczesnoszkolnym. Zauważamy je, gdy dziecko zaczyna mieć trudności z nauką czytania, pisania czy skupieniem się na lekcji.

Tymczasem trening koncentracji możemy stosować u dzieci już od najmłodszych lat. Jak wiadomo, najszybciej uczymy się poprzez zabawę i to właśnie należy robić. Odpowiednio dobrane gry będą trenować mózg twojego dziecka  i Twój przy okazji, a wy będziecie się świetnie bawić. Poniżej zebrałam kilka propozycji szczególnie lubianych przez moje dzieci 🙂

Pisanie lub rysowanie po plecach

Jest to bardzo prosta zabawa. Jeden z graczy staje za plecami drugiego. Na jego plecach pisze kolejno litery wymyślonego przez siebie hasła. Zadaniem drugiego gracza jest odgadnąć to hasło. Jeśli twoje dziecko jeszcze nie zna liter, to możecie umówić się, że zamiast pisać, rysujecie różne przedmioty. Sama w dzieciństwie często się w to bawiłam, nie mając świadomości, że wykonuję właśnie trening koncentracji 🙂

Memory

Memory czyli popularna gra w pary. Polega na zapamiętywaniu położenia kart z różnymi rysunkami. Po ich odwróceniu gracze próbują odnaleźć pary. Wygrywa ten, kto zbierze ich więcej. Jeśli nie macie w domu kart, to sami możecie je przygotować, rysując np. warzywa i owoce na małych tekturowych karteczkach.

Labirynty

rozwiązywanie labiryntów to świetny sposób na poprawę koncentracji. Możecie je wydrukować z internetu lub zakupić. Sami posiadamy sporą kolekcję książek z labiryntami. Szczególnej uwadze polecam labirynty wielokrotnego użytku do rozwiązywania sucho-ścieralnym pisakiem. Więcej informacji o nich znajdziecie TUTAJ. Mój syn rozwiązuje takie ilości labiryntów, że dopiero ta wersja pozwoliła mi na chwilę odetchnąć 🙂

Znajdź różnice

Podobnie jak labirynty, ta forma zagadek pomaga wzmocnić koncentracje u dziecka. Należy jednak pamiętać o dostosowaniu poziomu trudności do wieku i możliwości małego użytkownika. Jeśli będą za trudne może szybko się zrazić.

Co się zmieniło ?

Układacie na stoliku kilka przedmiotów, owoców itp. Jeden gracz zamyka oczy i wtedy przestawia się lub zabiera jakąś rzecz. Jego zadaniem jest odgadnąć, co się zmieniło. W trudniejszej wersji można bawić się w całym pokoju, dokonując zmian w jego codziennym wyposażeniu.

Puzzle

Puzzle najlepiej dobrej jakości, kolorowe i z ulubionym bohaterem 🙂 świetny pomysł na jesienne i zimowe popołudnia czy weekendy. Możecie bawić się razem, układając wspólnie lub obok siebie osobne zestawy.

Idzie mucha

Do tej zabawy potrzebujecie narysowanej na kartce papieru planszy wielości  4×4 pola i czegoś, co będzie muchą 🙂 Jeden z graczy nie patrząc na planszę, kieruje muchą mówiąc np.: 1 pole do góry, dwa pola w lewo itp. Jego zadaniem jest jak najdłużej nie wyjść muchą poza planszę. Drugi z graczy cały czas przesuwa muchę zgodnie z poleceniami. Jak wyjdzie poza planszę, następuje koniec rozgrywki i zmiana.